Má stránka

Ze zákulisí hmyzí farmy

Co se v článku dozvíte? 🔍

Dnešní článek vám přináší informace ze zákulisí české hmyzí farmy Acheta farm, která vznikla už v minulém století a funguje do dnes. Jejím zakladatelem je pan Vlastimil Švingr, kterého jsme vyzpovídali a dostali jsme tak náhled do vzniku a fungování hmyzí farmy.

Jak dlouho už krmný hmyz chováte a jak jste se k tomu dostal?

Chovem hmyzu se zabývám mnoho let, přibližně od roku 1990. V roce 1996 jsme spustili náš první skutečný eshop na adrese www.acheta.cz. Bylo to v dobách, kdy byl internet dostupný pouze ve firmách a úřadech. Našimi prvními zákazníky tak byli lidé z úřadů a nemocnic.

Kdy byl ten moment, kdy jste zjistil, že byste se chovem krmného hmyzu začal živit?

Kamarád jel na brigádu do Švýcarska. My jsme mysleli, že na farmu ke koním, ale byla to farma na krmný hmyz. Po jeho příjezdu jsme si uvědomili potenciál chovu krmného hmyzu. Začala se stavět farma na prvních 100m2. Vše nám skvěle fungovalo a poptávka začala růst. Brzy jsme museli vyhledat další chovatele a dokupovat hmyz z jiných chovů, abychom vykryli poptávku. Nebyla to nejlepší volba, neboť kvalita a spolehlivost dodávek v ČR byla špatná.

V letních měsících bylo moc vedro a chovy trpěly úhyny. V zimních měsících nevytopili dostatečně chovný prostor, neboť chov vyžaduje teploty okolo 30°C. Tím se chov velmi zpomalí a klesne produkce. Byli jsme nuceni vyhledat spolehlivého a dostatečně velkého výrobce, který by uspokojil naše požadavky. Volba padla na našeho německého
kolegu, který je majitelem velké farmy a naše spolupráce je vynikající po mnoho let. Z této spolupráce profitují naši zákazníci, kterým nabízíme jen to nejlepší. A o to nám jde.

Jaký hmyz chováte a prodáváte?

V zásadě nabízíme cvrčky ve čtyřech druzích a čtyřech velikostech, sarančata ve dvou druzích a taktéž čtyřech velikostech, tři druhy švábů, moučné červy a zophobas. Dále zavíječi voskoví, bzučivky zelené, octomilky malé a velké, mouchy domácí, masařky, stínky, chvostoskoci, zrnokazi…….

Každý chovatel si u nás vybere ten správný druh i velikost v eshopu.

Kolik hmyzu měsíčně prodáte a kdo všechno je kupuje?

Hmyz prodáváme volně v litrech i balený do plastových děrovaných krabiček. Ty mají dírky z boku a lze je tak stohovat na sebe při pultovém prodeji. Dírky pouze ve víčku jsou naprosto nedostatečné a hmyz v nich má mnohem kratší životnost.

V současné době hmyzem zásobujeme teraristické prodejny, některé zoo zahrady ale i jednotlivé chovatele, kterým máme po celý rok co nabízet. Na hmyz máme 1x měsíčně podrobný rozbor z laboratoře, kterým garantujeme nejvyšší možnou kvalitu a špičkovou vitalitu krmného hmyzu.

Krmný hmyz od nás odchází Českou poštou, některé vybrané zákazníky zavážíme osobně autem a velké množství chovatelů si jezdí k nám do Martiněvse osobně. Navštěvujeme i burzy, kde je to i o setkání chovatelů.

Jak dbáte o kvalitu kmyzu?

Krmný hmyz lze jen velmi obtížně chovat v domácích podmínkách ve velkém. Po pár letech dojde k výraznému promoření chovného zařízení i přilehlého okolí. Kvalita a životaschopnost zejména cvrčků jde rychle dolů a v horším případě uhyne. Každý kdo cvrčky ve velkém choval ví, že tento problém existuje. Rozbor ukáže viníka i stupeň promoření. My tomu předcházíme přetlakovou halou a germicidní pecí. Chov je naprosto zdravý a nemusíme používat antibiotika. Tím garantujeme vysokou kvalitu a hlavně zdravý krmný hmyz.

To je naprostý základ jak udržet hmyz naživu. Chovatelé vědí, kde se prodává hmyz, který má životnost velmi krátkou
a sotva ho stihnou zkrmit, než uhyne. Na našem trhu je spousta prodejců a je třeba si dobře vybrat. Nejčastější promoření způsobuje bacillus cereus, který radikálně sníží životnost a kvalitu cvrčků. Způsobuje „vodnatost“ hmyzu.

Kolik lidí se na chodu farmy podílí?

My v současné době většinu vozíme z Německa. Vynikající a ověřovaná kvalita, velmi pečlivé třídění velikostí a hlavně nakoupíme již zabalené zboží k přímému prodeji. Balit každý týden cca 12 000 krabiček cvrčků ve správných velikostech by nám zabralo mnoho času. Díky úžasné spolupráci na tom nebudeme nic měnit.

Sami si chováme jen šváby a některé další doplňkové druhy, zejména ty nejmenší. To zvládáme ve třech lidech.

Co na váš byznys říkají sousedé? Zažil jste někdy hromadný útěk hmyzu?

Krmný hmyz samozřejmě utíká, nejvíce v horkých letních dnech. Leze po zahradě i fasádě. Velké množství seberou drobní ptáci, kteří velmi dobře vědí kudy hmyz leze ven a velkou většinu seberou. Sami jim házíme do bedýnky „na přilepšenou“.

Bydlíme na samém kraji obce a tak nikoho neobtěžujeme.

Hromadný útěk, který byl publikován v novinách byl na Poště v Harrachově, kam si polský kolega dojel až po třech dnech skladování a cvrčci se prokousali. Přivolaný deratizátor vše napravil, novinář sepsal článek a život jde dál. Nikdo nic neporušil.

Máte doma nějaké terarijní zvíře?

Chovatelem jsem odmalička. Jeden čas jsme s rakouským kolegou importovali zvířata z celého světa a to bylo lákadlo si vždy něco ponechat. Jenže každé zvíře vyžaduje specifické podmínky a při takové druhové rozmanitosti to dost dobře nejde. Dnes mám “jen“ leguánky obojkové, kteří mají velkou škálu lokalit a barevných kreseb. Ty úspěšně odchovávám každý rok a dělají mi radost. Tu společně sdílíme na FB v naší skupině.

Autor: Pavel Krieger
Dotazovaný: Vlastimil Švingr

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka